top of page

Fyzika na kolesách - 2015

Študentský projekt Fyzika na kolesách sa tento rok uskutočnil už po štvrtý raz a stal sa už takmer tradičným podujatím, ktoré organizujú študenti Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva (ÚJFI) Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Cieľom tohto projektu je priblížiť vybraným študentom prvých ročníkov v odbore elektrotechnika a talentovaným študentom zo stredných škôl, možnosti uplatnenia našich absolventov v odboroch jadrová energetika a fyzikálne inžinierstvo.
 
Ako každý rok, tak aj tento rok bola na začiatku zvolená nosná téma, ktorou sa v tomto ročníku stala Fúzia – energia budúcnosti. Prvý deň čakali účastníkov tri vedecko-populárne prednášky, venujúce sa téme jadrovej fúzie, pokročilých reaktorov a ich uplatnenia v budúcnosti. Na začiatku prof. Ballo uviedol študentov do problematiky fúzie prednáškou Prečo hviezdy svietia, ďalej doc. Haščík načrtol súčasnosť a budúcnosť svojou prednáškou Jadrová energetika a perspektívne reaktory a nakoniec prof. Slugeň predstavil Reaktory budúcnosti.
 
Druhý deň študentov čakala novinka, ktorú sme na Fyzike na kolesách uskutočnili prvý krát a tou boli laboratórne cvičenia. Táto časť bola určená len študentom zo stredných škôl, kde mali možnosť si vyskúšať a vlastnoručne zmerať vysokoškolské experimentálne úlohy. Koncom dňa si študenti dosiahnuté výsledky a skúsenosti vymenili vzájomnými prezentáciami, z ktorých najlepšia prezentácia bola aj odmenená cenami pre najlepší tím.


Keďže, raz vidieť je viac ako stokrát počuť, nosnou časťou projektu je práve časť „na kolesách“, ktorá zahŕňa exkurzie po špičkových zahraničných vedeckých pracoviskách. Tento ročník nás cesta zaviedla najprv do švajčiarskeho Centra výskumu fyziky plazmy v Lausanne (CRPP Lausanne), kde sme mohli vidieť zblízka ich Tokamak TCV (Tokamak à Configuration Variable), ktorý je špecifický práve tým, že jeho konfigurácia vnútornej vákuovej nádoby je variabilná tak, že umožňuje skúmať jadrovú fúziu pri rôznych tvaroch plazmy. Taktiež sme v rámci Centra videli menší tokamak TORPEX, ktorý slúži na základný výskum fyziky plazmy. Zaujímavosťou je, že TORPEX je obsluhovaný a využívaný len výhradne študentmi a doktorandmi školy, ktorí okrem experimentov sa musia naučiť zariadenie prevádzkovať alebo prípadne aj opraviť. Poznáte ideálnejší spôsob vyučovania?
 
Na druhý deň sme sa presunuli do Marseille, pozreli si mesto a hneď skoro ráno sme vyrazili do francúzskeho výskumného centra CEA Cadarache. Vedecký komplex v Cadarache patrí medzi popredné miesta výskumu sodíkových technológií pre rýchle reaktory, reaktorovej fyziky, návrhu nových typov reaktorov či práve jadrovej fúzie. V rámci našej exkurzie sme videli v areáli prvý francúzsky rýchly reaktor chladený sodíkom Rhapsodie a výstavbu výskumného reaktora Jules Horowitz, o ktorom sme dostali aj odbornú prednášku v informačnom centre. Na záver našej exkurzie sme sa dostali k návšteve jedného z najväčších tokamakov na svete, k zariadeniu Tore Supra, ktoré drží súčasný rekord v najdlhšie udržanej plazme po dobu až 6,5 minúty. Meno tokamaku taktiež poukazuje na jeho unikátnosť, a tou je využitie moderných supravodivých materiálov v toroidálnych magnetoch (NbTi) chladených tekutým héliom až na 1,8 K. Jeho vnútorné steny sú aktívne chladené vodou pod vysokým tlakom, čo prispieva k tak dlhej stabilite plazmy a taktiež overuje systém odvodu tepla z fúzneho reaktora.
 
Zvyšok dňa sme strávili v Marseille a skoro ráno sme ukončili štvrtý ročník Fyziky na kolesách dlhou cestou domov, kde sme analyzovali a vstrebávali zážitky a kopu nových informácií.
 
Stanislav Pecko

bottom of page